ZDALA OD ZGIEŁKU

Dom Na Mycie

34-373 Zwardoń 98a

Zapraszamy tel. +48 888 666 177

Cały w drewnie dom, o powierzchni ok 82m2, został wybudowany w czerwcu 2012 roku i oddany do użytku w styczniu 2013
HISTORIA

Czego Nie Pamiętają Nasi Górale

W XIX wieku, o dokładnej dacie nie możemy wspomnieć, bo żadne z dokumentów o takiej nie świadczą, kładąc kamień na kamieniu, łącząc konstrukcję tylko gliną, stworzono w łukach zachwycające piwnice. Stworzono dwa sąsiadujące ze sobą kamienne pomieszczenia, a do pomieszczeń dwa wejścia, z czego do jednego prowadziły kamienne schody. Pomiędzy kamieniami, dwa otwory wpuszczające nieco dziennego światła; po jednym na każde z pomieszczeń.

Na ziemi kamienie… płaskie, jeden obok drugiego, ażeby chodząc nie zatapiać się w błocie. Więc, tylko kamień i glina i dużo ludzkiej energii, siły, pomysłowości, cierpliwości i wytrwałości.

Co pamiętają najstarsi mieszkańcy Zwardonia.

Pewien Żyd, którego nazwisko nie przetrwało w opowieściach, prowadził, we wspomnianych piwnicach, karczmę. W karczmie często gościła szlachta. Zatrzymywali się tu, żeby przy drewnianych stołach najeść się to syta zanim ruszali w dalszą drogę.

Co my wiemy i pamiętamy.

W XX wieku drewniany dom, który wzrósł nad piwnicami, a widać go na zdjęciu, zamieszkiwała rodzina Fiedor. Niestety, od 2005 do 2011 roku (kiedy to mieliśmy przyjemność po raz pierwszy zobaczyć działkę) nie był zamieszkiwany i nie nadawał się do odnowienia. Jednak…nie ma rzeczy niemożliwych! Dużym nakładem środków czasowych i finansowych, wyburzając dom, zakochani w miejscu i okolicy, nie pozwoliliśmy na zawalenie się kamiennych piwnic. Zostały odrestaurowane i wzmocnione, dzisiaj cieszą nasze oko, przypominając o historii tego miejsca.
Na piwnicach w 2013 wybudowaliśmy dom, cały w drewnie, do którego odwiedzania serdecznie zapraszamy.